A bőrdíszművesség csak az 1900-as évekre kezd kialakulni, de sok rokon szakmája van, amelyek már a középkorban is léteztek. Ezeket összefoglalóan bőrműveseknek nevezzük. Ide tartoznak a szíjgyártók, a vargák, tímárok, csizmadiák. Kicsit foglalkoznék ezek történetével is, hiszen belőlük fejlődött ki a bőrdíszművesség.
Kép forrása itt.

A bőrműves szakmákat kétfelé lehetne csoportosítani: a tímár és a tobakos főleg a bőr kikészítésével foglalkozott, a varga és a csizmadia pedig a lábbelik elkészítésével. A szűcsök pedig az egész tevékenységet végezték, a nyers bőr kikészítésétől a kész ruhadarabig, vagy lábbeliig.
Ezen szakmák bőrkikészítési módjairól, termékeiről, azok felhasználásáról bőségesen olvashatunk a Magyar Elektronikus Könyvtárban is megtalálható Magyar néprajzban, valamint a Néprajzi Lexikonban.
A bőr mai, modernebb eszközökkel történő kikészítéséről találhatunk két videót a Youtube-on.
A bőrdíszműves szakma a XIX.-XX. századra kezdett kialakulni. Ennek oka főleg a sok újfajta tárgy elterjedése volt. Például a pénztárca, tolltartó, szemüvegtok és nem utolsó sorban a különféle női táskák divatja.
Azóta is nagyon kedveltek és divatosak a különféle bőrdíszműves termékek. Találhatunk lábbeliket, táskákat, tolltartókat, pénztárcákat, és az új elektronikai eszközök (pl.: mobiltelefon, mp3-lejátszó, iPod...) elterjedésével párhuzamosan egyre többféle tokot ezek számára. De már nem csak a praktikum a fontos, hiszen mindenből nagyon széles kínálatot találhatunk, és a bőrdíszmű nem is tartozik a legolcsóbbak közé. Sokkal inkább stílust jelent bőr terméket használni, viselni. Erre nagyon jó példa az egyre divatosabb tarsoly, ami egyfajta hazafias érzületet kíván kifejezni.
Tarsolyok

Kép forrása.

Kép forrása.
Napjainkban egyre inkább kezd elterjedni a tarsolyok viselete. Nagy magyarságtudat kifejezéseként, egy kicsit már nacionalista módon viselik. Bőrdíszműves és ötvösmesterek specializálódnak ezek készítésére. A tarsolylemez készítéséről is találhatunk egy videót a népszerű videómegosztón.
A mesteremberek igyekeznek kihasználni a világháló adta lehetőségeket is termékeik eladásához. Számos honlapot találhatunk, melynek legfontosabb pontja az egyedi, kézzel készített tarsolyok katalógusa. Némelyiken meg is lehet rendelni a nekünk tetsző darabot, de inkább egyedi igényekhez, rendelésekhez készítik őket, és a honlap csak tájékoztató és ajánló jellegű. Személyes egyeztetés után elkészítik álmaink tarsolyát. Mivel ezek mind egyedi és kézzel készített darabok, az árukat is szépen megkérik.
Ilyen oldal például a turania.hu, vagy Révész P. László ötvös-, bőrműves mesternek a honlapja. Rendelhetünk tőle tarsolyokat, kulcstartókat, arany-ezüst ékszereket és különböző íjászkellékeket is.
Egyéb bőrdíszműves termékek

Nem minden bőrdíszműves foglalkozik tarsolyok készítésével. Rengeteg bőrtárgyat találhatunk, mindenki a saját stílusának megfelelőt. Különféle táskákat, hajcsatokat, tolltartókat, pénztárcákat, mindenféle kütyütartót.
Kép forrása itt.
A gazdasági nehézségek és a sok olcsó külföldi, főleg kínai áru nagyon nem kedves a bőrdíszművességnek. Egyre kevesebben vásárolnak tőlük, ezért nagyon meg kell ragadniuk a lehetőségeket. Sokan hoznak létre honlapokat, hogy a weben is jelen legyenek, rájuk találjanak, de találkozhatunk velük majdnem minden karácsonyi vásárban, népművészeti rendezvényen, fesztiválon. Nagy hangsúlyt fektetnek a minőségre, a tartósságra. Legtöbbjük régi, hibás tárgyak javítását is vállalja.
Nagyon színvonalas honlapja van a Handicraft Bőrdíszművesnek. Fotókat mutat kész termékeiről, és az érdeklődők olvashatnak egy jó összefoglalást a különféle bőrfajtákról, és kikészítési módokról. Egyéni igényeket is megvalósítanak kép, vagy csak egy egyszerű tervrajz alapján, és emellett javítást is vállalnak.Más bőrdíszművesek is megtalálhatók, pl.: bőrdíszműves.hu, KNOCH Bőrdíszműves Kft., Ferencz Zsolt, vagy Pankotai Csaba honlapja.
Bőrdíszművesek képzése
Felsőfokú képesítést ad a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem textiltervező szakán belül működő öltözék-kiegészítő tárgy (bőr) tervező szakiránya.
Emellett szakiskolákban, OKJ-s képzéseken oktatják. A képzési forma lehet iskolarendszerű, vagy felnőttképzés. Ezekre lehet jelentkezni mindenféle szakmai előképzettség nélkül, a 10. évfolyam elvégzése után.
Ilyen képzést nyújt például a Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola Békéscsabán, a Szemere Bertalan Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium Miskolcon, a Ganz Ábrahám és Munkácsy Mihály Szakközépiskola és Szakiskola Zalaegerszegen, a Modell Divatiskola, Iparművészeti, Ruha- és Textilipari Szakközépiskola és Szakiskola Budapesten.
Nem találok információt a szíjgyártáról és mestereiről. A lószerszámok elkészítésétől a malomkövek meghajtásái, mint erőátviteli eszköz, smég sok helyen szerepel a szígyártók produktuma. Milyen történelmi háttere van,létezik.e ma szígyártó?(vagy csak Szíjártó Péter?)
VálaszTörlés